images/slides/wkrajina.jpg
images/slides/vcela-na-vrbe.jpg
images/slides/upeni-slatina-nad-upou.jpg
images/slides/starost-se-starostkou.jpg
images/slides/rozcesti.jpg
images/slides/ratiborice-zamek.jpg
images/slides/pietni-akce-pamatnik-generala-gablenze.jpg
images/slides/nove-mesto-nad-metuji.jpg
images/slides/mlyn-pl.jpg
images/slides/adr.jpg
images/slides/_zoo-dvur-kralove.jpg
images/slides/_zoo-dvur-kralove-safari.jpg
images/slides/_zima2.jpg
images/slides/_zima.jpg
Ubytování
Fotogalerie
Rezervace
Ceník
Okolí
Kontakt

Vojenská historie

Celými Jestřebími horami se táhne linie opevnění, která byla budována jako obrana před 2. světovou válkou. Na tyto menší či větší militární útvary lze narazit téměř na každém kroku. Některé bunkry se částečně opravily a dnes slouží jako muzea.

DĚLOSTŘELECKÁ TVRZ DOBROŠOV

Tato tvrz byla páteří československého opevnění, které bylo budováno na ochranu před nacistickým Německem. Dnes je návštěvníkům zpřístupněno asi 400 metrů podzemních chodeb a sálů s expozicí československého opevnění. O státních svátcích je pro veřejnost otevřen také pěchotní srub Jeřáb. V okolí objektu vede také naučná stezka (4,5km) věnovaná tomuto tématu. Dobrošov    

PĚCHOTNÍ SRUB BŘEZINKA

  N-S 82 Březinka je pěchotní srub zrekonstruovaný do původní podoby z roku 1938, a to včetně vybavení a zbraní. Veřejnosti přístupný je také sousední objekt N-S 81 Lom. Od roku 2010 je zpřístupněn také srub  N-S 84 Voda v Náchodě-Bělovsi, kde se nachází unikátní expozice věnovaná dějinám československé armády 1918-1945 s mnoha cennými exponáty.
Kontakt: http://www.brezinka.cz/     Stachelberg

STACHELBERG

Rozsáhlý pevnostní areál z roku 1938 nabízí svým návštěvníkům expozici o československém opevnění, možnost navštívit unikátní tvrze a jeden z největších bunkrů v ČR. Ke zhlédnutí jsou zde i obnovené zákopy.  Od Stachelbergu vede naučná stezka „Opevněné Trutnovsko“ (7km) s informačními tabulemi až k pěchotnímu srubu T-S 63 v Libči.
Bližší informace: http://www.stachelberg.cz    

PĚCHOTNÍ SRUB T-S 26

  Pěchotní srub T-S 26 byl postaven v roce 1938 a je součástí linie opevnění táhnoucí se po celém hřebenu Jestřebích hor.
Informace: http://www.t-s26.cz/    

PEVNOST JOSEFOV

45km dlouhé podzemní chodby z 18. století byly součástí obranného systému. Dnes je část chodeb zpřístupněna veřejnosti. Romantika a tajuplnost prohlídky, během které se návštěvníci seznámí například se způsoby podzemního boje o pevnost či s nebezpečnou prací minérů, je umocněna osvětlením ručními lampami se svíčkami.
Kontakt: http://www.josefov.com Josefov    

PRUSKO-RAKOUSKÁ VÁLKA 1866

  Severovýchodní Čechy se staly v roce 1866 dějištěm krvavých bitev mezi Pruskem a Rakouskem, o čemž svědčí řada pomníků a hrobů roztroušených po celém regionu.
Bitvě u Náchoda je věnována naučná stezka „Náchod – Vysokov- Václavice 1866“(8,5km), na kterou dále navazuje naučná stezka „Česká Skalice – Svinišťany – Josefov 1866“(30km) se startem v obci Kleny. S bitvou o Trutnov turisty seznamuje naučná stezka „Po stopách války 1866 na Trutnovsku“(3km) se startem z trutnovského Krakonošova náměstí, na tuto stezku dále navazuje cykloturistický okruh (11km) se stejnou tematikou.