Vojenská historie
Celými Jestřebími horami se táhne linie opevnění, která byla budována jako obrana před 2. světovou válkou. Na tyto menší či větší militární útvary lze narazit téměř na každém kroku. Některé bunkry se částečně opravily a dnes slouží jako muzea.
DĚLOSTŘELECKÁ TVRZ DOBROŠOV
Tato tvrz byla páteří československého opevnění, které bylo budováno na ochranu před nacistickým Německem. Dnes je návštěvníkům zpřístupněno asi 400 metrů podzemních chodeb a sálů s expozicí československého opevnění. O státních svátcích je pro veřejnost otevřen také pěchotní srub Jeřáb. V okolí objektu vede také naučná stezka (4,5km) věnovaná tomuto tématu.
PĚCHOTNÍ SRUB BŘEZINKA
Kontakt: http://www.brezinka.cz/

STACHELBERG
Rozsáhlý pevnostní areál z roku 1938 nabízí svým návštěvníkům expozici o československém opevnění, možnost navštívit unikátní tvrze a jeden z největších bunkrů v ČR. Ke zhlédnutí jsou zde i obnovené zákopy. Od Stachelbergu vede naučná stezka „Opevněné Trutnovsko“ (7km) s informačními tabulemi až k pěchotnímu srubu T-S 63 v Libči.Bližší informace: http://www.stachelberg.cz
PĚCHOTNÍ SRUB T-S 26
Informace: http://www.t-s26.cz/
PEVNOST JOSEFOV
45km dlouhé podzemní chodby z 18. století byly součástí obranného systému. Dnes je část chodeb zpřístupněna veřejnosti. Romantika a tajuplnost prohlídky, během které se návštěvníci seznámí například se způsoby podzemního boje o pevnost či s nebezpečnou prací minérů, je umocněna osvětlením ručními lampami se svíčkami.Kontakt: http://www.josefov.com

PRUSKO-RAKOUSKÁ VÁLKA 1866
Bitvě u Náchoda je věnována naučná stezka „Náchod – Vysokov- Václavice 1866“(8,5km), na kterou dále navazuje naučná stezka „Česká Skalice – Svinišťany – Josefov 1866“(30km) se startem v obci Kleny. S bitvou o Trutnov turisty seznamuje naučná stezka „Po stopách války 1866 na Trutnovsku“(3km) se startem z trutnovského Krakonošova náměstí, na tuto stezku dále navazuje cykloturistický okruh (11km) se stejnou tematikou.