images/slides/wkrajina.jpg
images/slides/vcela-na-vrbe.jpg
images/slides/upeni-slatina-nad-upou.jpg
images/slides/starost-se-starostkou.jpg
images/slides/rozcesti.jpg
images/slides/ratiborice-zamek.jpg
images/slides/pietni-akce-pamatnik-generala-gablenze.jpg
images/slides/nove-mesto-nad-metuji.jpg
images/slides/mlyn-pl.jpg
images/slides/adr.jpg
images/slides/_zoo-dvur-kralove.jpg
images/slides/_zoo-dvur-kralove-safari.jpg
images/slides/_zima2.jpg
images/slides/_zima.jpg
Ubytování
Fotogalerie
Rezervace
Ceník
Okolí
Kontakt

Hrady a zámky

Navštivte historická sídla panovníků v našem regionu:

NÁCHOD

Zámek z poloviny 13. století tvoří dodnes dominantu města. V historii byl několikrát přestavěn, jeho dnešní podoba pochází z přelomu 16. a 17. století. Jeho nejznámějšími držiteli byli český král Jiří z Poděbrad a o téměř dvě století později slavný vojevůdce Albrecht z Valdštějna. Dnes je zámek vyhlášen národní kulturní památkou a je zpřístupněn veřejnosti, která si zde kromě zajímavých zámeckých interiérů může prohlédnout také medvědy Ludvíka a Dášu, žijící ve starém hradním příkopě.

Kontakt:http://www.zamek-nachod.cz

Náchod

NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ

  Zámek se zámeckou zahradou se nachází v historickém centru města. V minulosti byl několikrát přestavěn. Poslední přestavba proběhla ve stylech secese, art deco, kubismu a funkcionalismu, navíc byl zámek vybaven moderním technickým zázemím (elektřina, vodovod, výtah), zárověň však byla rekonstruována renesanční a barokní výzdoba zámku. Díky tomu slouží dnes jako příklad vkusného spojení historické a novodobé výzdoby a zařízení. V roce 2008 byl zámek vyhlášen národní kulturní památkou.
Bližší informace:http://www.zameknm.cz

Ratibořice

RATIBOŘICE

Zámeček původně sloužil jako letní a lovecké sídlo. V roce 1800 ho zdědila vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská, známá jako „paní kněžna“ z knihy Boženy Němcové „Babička“. Zámek byl poté přebudován ve stylu empíru a klasicizmu, je obklopen rozsáhlým parkem a spolu s ostatními objekty v Babiččině údolí byl vyhlášen národní kulturní památkou. Každoročně v červnu a před Vánocemi zde návštěvníky provázejí „oživené“ postavy z „Babičky,“ knihy B. Němcové.
Kontakt:http://www.zamek-ratiborice.cz

OPOČNO

  Renesanční zámek s arkádovými ochozy pochází z 16. století. Může se pochlubit především vzácnou obrazárnou, proslulou zbrojnicí, druhou největší v ČR, a velkou knihovnou. Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem s mnoha vzácnými dřevinami.
Bližší informace: http://www.zamek-opocno.cz/

VÍZMBURK

 

Vízmburk je zřícenina středověkého hradu. Roku 1972 zde začal archeologický výzkum pod vedením PhDr. Antonína Hejny CSc. V roce 2002 vzniklo  Sdružení pro Vízmburk, o.s., které se snaží o záchranu archeologických nálezů. Každoročně se zde pořádají Vízmburské slavnosti.
Kontakt: http://www.vizmburk.cz

Nechanice

HRÁDEK U NECHANIC

Neogotický zámek, k němuž přiléhá anglický park, obora a bažantnice, patří mezi nejmladší zámky v ČR. Byl postaven v letech 1839-1854. V roce 2001 byl prohlášen národní kulturní památkou. Natáčelo se zde několik filmů např. část pohádky Princ a Večernice. Mezi nejcennější exponáty zámku patří vzácné obrazy německých mistrů z 15. století. Zajímavý je též soubor obrazů anatomických anomálií z 18. století.
Informace: http://www.hradekunechanic.cz/

ČASTOLOVICE

  V renesančním zámku s čtvercovým nádvořím je zřízena expozice, která seznamuje návštěvníky se životem šlechty v období od renesance až po biedermeier. Nejhodnotnější částí interiéru jsou pozdně renesanční kazetové stropy. Zámek má bezbariérový vstup. Je obklopen anglickým parkem, v kterém se nachází obora s bílými daňky. U zámku je zřízen minizvěřinec pro děti.
Bližší informacehttp://www.zamek-castolovice.cz/

Kuks

 

HOSPITAL KUKS

Navštivte unikátní barokní areál bývalého špitálu pro vojenské vysloužilce s původní lékárnou. Hospital založil na konci 17. Století hrabě F. A. Špork. K vidění jsou zde například alegorické sochy Ctností a Neřestí od M. B. Brauna nebo České farmaceutické museum. Západně od Kuksu (3km po červené) se nachází BRAUNŮV BETLÉM. Jedná se o přírodní galerii monumentálních barokních plastik od známého sochaře Matyáše Bernarda Brauna.
Podrobnější informace: http://www.hospital-kuks.cz        

Církevní památky

Téměř každé město a vesnička v podhůří Krkonoš má svůj kostelík či kapličku. Zde uvádíme nejdůležitější z nich:

BENEDIKTINSKÝ KLÁŠTER V BROUMOVĚ

Klášter je národní kulturní památkou. Za svou dnešní podobu vděčí vrcholně barokní přestavbě. K nejcennějším exponátům patří především klášterní knihovna s přibližně 17 000 knihami a kopie tzv. Turínského plátna, středoevropským unikátem. Klášter realizuje také noční prohlídky.
Bližší informace: http://www.klaster-broumov.cz    

DŘEVĚNÁ ZVONICE VE RTYNI V P.

  Unikátní dřevěná zvonice z roku 1592 tvoří dominantu města. Nachází se vedle barokního kostela sv. Jana Křtitele. V celé Evropě nebyla nalezena žádná zvonice podobného tvaru. Zvonice je 30m vysoká a není zde použit jediný kovový spoj! 
Další informace: http://www.rtyne.cz    

KAPLE HVĚZDA

  Barokní kaple s překrásným výhledem na čistou přírodu Broumovských stěn, má půdorys pěticípé hvězdy a je zasvěcena Panně Marii Sněžné. Nedaleko se nachází turistická chata Hvězda.    

STUDÁNKA V MALÝCH SVATOŇOVICÍCH

Malé Svatoňovice jsou známým poutním místem. Za povšimnutí stojí barokní kostel Sedmi radostí Panny Marie a především studánka se sedmi prameny a léčivou vodou, pro kterou si dodnes lidé jezdí z celého okolí. Známá je také křížová cesta se sedmi kapličkami. Malé Svatoňovice    

TŘEBECHOVICKÉ MUZEUM BETLÉMŮ

  Museum bylo založeno již roku 1925 a je jediným zařízením svého druhu v Evropě. Ke zhlédnutí je zde více než 300 betlémů, vytvořených různými technikami a z různých materiálů. Nejslavnější a nejcennějším je Proboštův mechanický betlém.
Další informace: http://www.betlem.cz